poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Hurban, czyli: nie warto ufać Habsburgom

Choćby najbardziej spieszący się kierowcy, pędzący słowacką "11" na węzłową Żylinę zauważą tuż przed mostem na Wagu renesansową sylwetkę zamku Budatin. To ładny zabytek, godny godzinnej przerwy na kawę i zwiedzanie. Gdy już ruszymy, po wschodniej stronie szosy zobaczymy pomnik Józefa Miloslava Hurbana.


Słowacy jako naród wywodzą się z karpackich chłopów i górali, fakt ten akceptują i kultywują. Tym różnią się od Polaków, którzy wmawiają sobie, że wywodzą się ze szlachty. Rzecz jasna, statystyczna większość (miażdżąca) naszych praprapradziadków była niewolnikami chłopami pańszczyźnianymi, i więcej zawdzięcza carowi Aleksandrowi II, niż długiemu na kilka podręczników pocztowi hetmanów i kanclerzy. Spośród szlachty wywodziły się jednak aż po wiek XIX nasze elity. Tymczasem szlachtę na Słowacji tworzyli Węgrzy z domieszką Niemców, a elity, które wzięły na siebie trud wspierania i prowadzenia narodu wywodziły się z wiejskiej inteligencji, przede wszystkim - z kleru. W tym kontekście warto przypomnieć postać ks. Andreja Hlinki


Sto lat wcześniejszą postacią jest Jozef Miloslav Hurban, jedna z trzech wielkich postaci słowackiej historii połowy XIX wieku (obok Ľudovíta Štúra i Michala Miloslava Hodžy). Pastor i syn pastora, urodzony w Beckovie nad Wagiem. Pisarz, działacz narodowy (współautor "Żądań narodu słowackiego" z 1848 roku), jeden z twórców Słowackiej Rady Narodowej, członek legendarnej narodowej wyprawy na Krzywań w 1834 roku1. Pretekstem do postawienia monumentu właśnie w tym miejscu były dwukrotne zwycięskie starcia ochotników słowackich z Węgrami, które miały miejsce w tej okolicy 9 XII 1848 i 2 I 18492.


Konny pomnik, wystawiony w 2006 roku przez rzeźbiarza Ladislava Beráka3 przypomina oczywiście powstańczy zryw Słowaków z lat Wiosny Ludów (1848-49)4. To sporne wydarzenie; Słowacy pod wodzą Hurbana, Štúra, Hodžy i innych starali się wywalczyć swobody dla swojego narodu w ramach Monarchii Naddunajskiej. Próbowali z Węgrami, którzy jednak interesy innych narodów swojej Korony mieli (co im jeszcze na długo zostało) w nosie. Pchnęło to Słowaków do współpracy z Habsburgami przeciwko Madziarom. Ochotnicy słowaccy w ramach armii austriackiej zorganizowali trzy wyprawy na terytorium zachodniej i północnej Słowacji, bijąc się z Węgrami, organizując słowackie rady narodowe, wprowadzając słowacki język urzędowy i rozbudzając nadzieje uśpionego narodu. 


Jedna z wypraw, tzn. zimowa na przełomie 1848 i 1849 dotarła przez Żylinę aż na Śląsk Cieszyński. To w jej trakcie doszło do starcia z oddziałami węgierskimi pod Budatinem i Żyliną. Ostatecznie nic z całej tej walki nie wynikło; dwadzieścia lat później Habsburgowie pójdą jednak na współpracę z Węgrami kosztem Słowaków i innych narodów, a współpraca Słowaków z Wiedniem przeciwko Madziarom będzie pamiętana także przez Polaków. Dodajmy, że wielka liczba Słowaków walczyła jednak w latach 1848-49 oddziałach węgierskich przeciwko Austrii. Spotkałem się nawet z opinią, że była to liczba znacznie większa od liczebności słowackich oddziałów powstańczych. Jednak to w wyniku działalności Hurbana i jego towarzyszy po raz pierwszy wybrzmiał postulat słowackiej samodzielności.


Tłem konnego posągu są potężne, wysokie na 11 metrów filary, z których środkowy zwieńczony jest Dwójkrzyżem (dvojkríž) - symbolem słowackości, zapewne o korzeniach cyrylo-metodiańskich (o tym symbolu pisałem jeszcze przy okazji wschodów słońca na Dziumbierze). Całość tworzy oczywiście godło Słowacji - trzy góry to Trójszczyt (Trojvršie), symboliczne przedstawienie trzech pasm górskich - Matry, Fatry i Tatry (Tatr).


Hurban zmarł w 1888 roku w Hlbokém, na zachodzie Słowacji, i tam został pochowany.

1 - co roku organizowany jest na pamiątkę Národný výstup na Kriváň. Więcej informacji o wyprawie z 1834 roku na stronie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Słowacji: http://www.ecav.sk/?p=info/INFHist%C3%B3ria/udalosti/prvy_narodny_vystup_na_krivan_v_roku_1834_
2 - informacja z sąsiedniego pomniczka
3 - informacje o pomniku na stronie http://zilina-gallery.sk/picture.php?/6524/category/602
4 - podstawowe informacje o powstaniu w: Kościelak Lech, "Historia Słowacji", Wrocław 2010, ss. 257-264

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz