wtorek, 19 kwietnia 2016

Obejścia: te drugie Tatry. Cz. 5, a w niej Sztefaniczka

Pod szczytem Dziumbiera, na wysokości 1740 metrów znajduje się przesympatyczne schronisko im. Gen. Milana R. Štefánika. Miejsce o znakomitej historii. Budowę rozpoczęto w 1924 roku; w tym samym czasie powstawał "Murowaniec". W czasie Słowackiego Powstania Narodowego działali tu partyzanci, co przyniosło schronisku celny niemiecki ostrzał (uzupełnienie tej informacji na dole artykułu1). Odbudowana "Sztefaniczka", jak się budowlę powszechnie nazywa służy turystom wędrującym najważniejszym słowackim szlakiem, szlakiem Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego do dzisiaj.


Tak schronisko zobaczyłem po raz pierwszy. Zdjęcie pokazuje chyba we właściwej skali ludzką obecność w górach. Z prawej strony skalisty wierzchołek Dziumbiera, z lewej potężna chmura. Pomiędzy, na przełęczy, maleńki budyneczek.


Tak po raz drugi. To widok od zachodu, po marszu od strony Chopoka. W zasadzie to zagadka z cyklu: znajdź schronisko.


Tak było o poranku 30 lipca 2014 roku...


...a tak przed południem 13 sierpnia 2015. Spory budynek zaopatrywany jest niezmiennie przez nosiczów. To taka słowacka tradycja narodowa: karpaccy Szerpowie, wnoszący zaopatrzenie do kilku tatrzańskich i niżnotatrzańskich schronisk.

Na ścianie budynku upamiętniony jest, oczywiście, gen. Milan R, Štefánik. Przedstawienie nieco lepsze niż tutaj.


Sztefaniczka jest jedynym na grzbiecie Niżnych Tatrach schroniskiem z pełnym węzłem sanitarnym. Mają też kominek, czarnego kota i książkę o Bazylice na Kawęczyńskiej, dar wycieczki kleryków warszawsko-praskiego seminarium. Śniadania też mają. A! I poczucie humoru. Mówiłem już, że lubię Słowaków?


1 - Uzupełnienie z 21.8.16: precyzyjniejszą informację znalazłem w książce o słowackich schroniskach. Według autorów schronisko zostało wypalone w listopadzie 1944 roku w czasie walk Niemców z partyzantami z brygady "Jánošík". Poważne uszkodzenia przyniosły też ładunki wybuchowe założone przez Niemców w kominie. Za: Rusnák, Khandl, Potočna, "Ako vznikali turistické chaty a útulne na Slovensku", Poprad 2014, s. 133

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz