piątek, 24 czerwca 2016

Freski w Kaplicy Obnażenia

Tuż ponad kalwaryjskim klasztorem wznosi się góra Żarek, czyli Golgota. To od wzniesienia na niej w roku 1600 kaplicy Ukrzyżowania zaczęła się historia sanktuarium. Z czasem powstały tu kolejne kaplice, a ta Ukrzyżowania zmieniła się w okazały kościółek. Około 1624 roku obok niego wzniesiono kaplicę Obnażenia, wchodzącą w skład Dróżek Pana Jezusa1.


Z zewnątrz kaplica nie prezentuje się szczególnie okazale - jest to po prostu stojący na zboczu, nakryty dwuspadowym dachem budyneczek kryjący korytarz. Jego ozdobą są jednak wykonane w 1937 roku przez Stanisława Jakubczyka polichromie2.


Piękne, wypełnione stonowanymi barwami wzory zakorzenione są głęboko w młodopolskiej tradycji. Oglądanie polichromii jest większym przeżyciem jeżeli wiemy, że twórca tak dawnego dzieła żyje. P. Stanisław Jakubczyk, autor dziesiątek kościelnych polichromii i witraży3 ukończył kilka tygodni temu sto lat. Życzę mu szczerze dalszych stu. Także dlatego, że jest łącznikiem między nami, ludźmi epoki postmodernizmu a czasami Młodej Polski.


Dekoracja kaplicy Obnażenia jest jedynym kalwaryjskim dziełem Stanisława Jakubczyka.

1 -  Wyczawski Hieronim OFM, "Kalwaria Zebrzydowska...", Kalwaria Zebrzydowska 2006, s. 119
2 - Wyczawski op. cit., s. 120
3 - więcej informacji o artyście m. in. tutaj: http://www.audialnia.pl/artysci/jakubczyk-stanislaw.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz