środa, 10 maja 2017

Drugie życie modernizmu

Nad Bugiem, dziesięć i pół kilometra od granicy białoruskiej leży Mielnik. Bardzo sympatyczne miasteczko (tutejszy proboszcz w latach 30-tych, ks. Henryk Kazimierowicz pisał do swojego przyjaciela Witkacego: "Jest to nowa placówka, pseudomiasteczko, położone b. uroczo"1), świadek kilku ważnych wydarzeń na jagiellońskim pograniczu Litwy i Polski. Warto tu zajrzeć dla wspięcia się na zamkowe wzgórze i podziwiania doliny Bugu, chronionej tu Parkiem Krajobrazowym "Podlaski Przełom Bugu". Drugim powodem jest odwiedzenie lokalnego muzeum.


Dawniej w budynku działało kino o zaskakującej dla odwiedzającego Podlasie turysty nazwie: "Górnik". Tuż obok jest jednak wyjaśnienie: duży kamieniołom kredy. Może nazwa nadal jest trochę dziwna, ale nie takie za Polski Ludowej powstawały (by wymienić choćby Osiedle 50-lecia PRL). Niewielki, murowany budynek wzniesiono w 1974 roku2. W 1990 roku kino zamknięto i od tego momentu stał pusty.



Od tego czasu kino "Górnik" przeszło daleką drogę. W latach 2009-11 budynek zmodernizowano i przebudowano. Powstała świetna siedziba dla lokalnego muzeum, a przy tym godny uwagi pomnik już XXI-wiecznego modernizmu.


Z Urzędu Gminy w Mielniku otrzymałem - za co dziękuję - informację, że projekt przebudowy powstał w pracowni p. Beaty Popławskiej w Łomży. Warto dopisać to nazwisko do listy godnych śledzenia i obserwowania dalszych działań. Przebudowę zrealizowała firma BRABUD z Białegostoku.


Długo w głównej sali wystawowej można było oglądać kostiumy do filmów Jerzego Hoffmana. Wiązało się to z niezrealizowanym ostatecznie projektem stworzenia w Mielniku dużego parku rozrywki skupionego wokół tematu "Trylogii". Może to i dobrze, że plan ten nie wypalił; peryferyjne położenie sympatycznego Mielnika nie wróżyło tej inwestycji zbyt dobrze, a mogło pociągnąć gminę na finansowe dno.

Będę z uwagą śledził zarówno losy mielnickiego kina "Górnik", jak i pracowni p. Beaty Popławskiej.


1 - cytat za broszurą wydaną przez Instytut Witkacego: Horbaszewski Krzysztof, "Ksiądz Henryk Kazimierowicz. Przyjaciel Witkacego. Mielnik 1932-34", wyd. 2016
2 - za stroną Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku: http://goksir.mielnik.com.pl/siedziba-odzm-2/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz