Skoro w tekście o Miśni była mowa o jednym związku z Polską, wypada wskazać jeszcze jeden. Miśnia znana jest chyba przede wszystkim ze sławnej wytwórni porcelany. Złamanie chińskiego monopolu na produkcję najszlachetniejszej ceramiki Europa zawdzięcza Augustowi II, a konkretniej alchemikowi Böttgerowi. Tenże był u Wettyna na czymś w rodzaju wieloletniego, darmowego stażu; wizja Kraszewskiego nie jest, jak się zdaje, tak odległa od historycznej prawdy.
W drezdeńskim Zwingerze, który tak z zewnątrz, jak w środku jest pomnikiem największego z saskich monarchów znajduje się również sławna Porzellansammlung - Kolekcja Porcelany. Część olbrzymich zbiorów pochodzi z dalekiego wschodu. Mnie osobiście szczególnie ciekawiły wczesne dzieła manufaktury miśnieńskiej. August miał niezwykłe pomysły, których nie hamowały nawet horrendalne koszty. Rozważał nawet postawienie z porcelany konnego pomnika; o tym, co z tego pomysłu wyszło będzie jeszcze mowa.
Wśród zabytków prezentowanych na wystawie w Zwingerze jest również fragment porcelanowego serwisu wykonanego w Miśni na uroczystości koronacyjne Augusta III. Nie była to wymarzona uroczystość: "zachowany scenariusz koronacji ujawnia, że była to uroczystość nad wyraz skromna, ledwie spełniająca wymogi tego rodzaju obrzędów. (...) Najgorsze było to, że brakowało ludzi do wypełnienia podczas ceremonii różnych czynności. Senatorów ledwie starczyło do niesienia insygniów króla i królowej, nie wszyscy przyjechali z żonami, więc orszak królowej złożono niemal ze szlachcianek"1. Przyczyną takiej sytuacji była oczywiście podwójna elekcja i dyskusyjna legalność obioru drugiego z Wettynów na polski tron.
Według informacji muzealnej2 serwis koronacyjny został pomyślany jako czysto ozdobny: był eksponowany jako tło właściwej zastawy. Wkrótce po uroczystościach został przewieziony do Pałacu Japońskiego w Dreźnie, pełniącego już wtedy funkcje muzealne.
1 - Staszewski Jacek, "August III Sas", Wrocław 1989, s. 153
2 - dostępnej także w internetowym serwisie Staatliche Kunstsammlungen Dresden pod adresem https://skd-online-collection.skd.museum/Details/Index/120810
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz