Moje pierwsze skojarzenie z wnętrzami Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej zaprowadziło mnie do niezliczonych baz bondowskich szwarccharakterów. W podobnej estetyce utrzymana była pustynna siedziba nowej (gorszej) wersji Blofelda w "Spectre"; również na pustyni miał miejsce wielki finał "Quantum of Solace". Tamtejszy hotel "Perla de las Dunas" został zagrany przez istniejący w rzeczywistości budynek hotelowy obserwatorium astronomicznego na Cerro Paranal. Fikcja fikcją, refleksja jest prawdziwa - budynek nie powinien odwracać uwagi od piękna krajobrazu, którego poznawaniu ma służyć.
Pięć budynków Centrum służyć ma zarówno studentom Uniwersytetu, jak uczelnianym radom i różnorodnym konferencjom. Temu podporządkowano ich układ i wyposażenie. Są tu i niewielkie sale wykładowe, i otwarte przestrzenie wystawowe.
W dewońskie skały wpuszczono główną aulę, mieszczącą ok. 200 słuchaczy. Jest to rzeczywiście miejsce jedyne w swoim rodzaju.
Co cieszy, architekci oparli się zarażającej wirusowo polską architekturę modzie na korten, tzn. blachę pokrytą w kontrolowany sposób rdzą. Dobry dla Palmir czy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku materiał nie może się sprawdzać w wykańczaniu wnętrz przeznaczonych do mieszkania. W Chęcinach w zbliżony sposób pokryto tylko jedne schody. Kortenowym dekoratorom mówimy nie!
Sercem każdego bloku mieszkalnego jest klatka schodowa, oświetlona za dnia światłem wpadającym przez przeszklony strop. To nie jedyny ukłon w stronę ekologii, która w budownictwie może być po prostu rozsądkiem i oszczędnością. Wg materiałów UW kompleks pokrywa swoje potrzeby energetyczne w większości z energii słonecznej i ciepła Ziemi.
Ciekawych zapraszam do obejrzenia Centrum z zewnątrz. Przeszklenie budynków pozwala śmiało zapoznać się także z częścią wnętrz, na przykład z przytulną salą klubową. Spacer połączyć można - czy nawet trzeba - ze zdobyciem Rzepki, skąd rozciąga się ponad stromymi ścianami kamieniołomu wspaniały widok.
Znany wielkiej liczbie turystów i podróżnych zamek w Chęcinach zyskał w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej godnego towarzysza.
Kompleks jest dziełem Pracowni Architektonicznej WXCA. Jego powstanie jest efektem współpracy Uniwersytetu Warszawskiego, samorządu wojewódzkiego, gminy Chęciny i oczywiście funduszy europejskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz