W marcu 2011 roku na swoim poprzednim blogu opublikowałem felieton przedrukowany z przedwojennego "Kuriera Warszawskiego". Wakacje i długie weekendy (wyraje?) są świetną okazją do przypomnienia tego tekstu. Zapraszam do lektury artykułu p. Romany Dalborowej pt. "Wyraj", opublikowanego w "Kurierze" 11. sierpnia 1938 roku.
czwartek, 29 czerwca 2017
wtorek, 27 czerwca 2017
Obrazki wielkofatrzańskie, cz. 2
Od piątkowego rana długołikendowy wyraj musiał zmienić swój charakter. Nad Liptowem i Turcem zgromadziły się ciemne, burzowe chmury. Zmieniliśmy więc tryb na zwiedzający. Rzecz jasna, nie bez przyjemności.
Etykiety:
góry,
Liptów,
Słowacja,
UNESCO,
Wielka Fatra,
Wilkoliniec
piątek, 23 czerwca 2017
Obrazki wielkofatrzańskie, cz. 1
Wielka Fatra nie przywitała nas zbyt udaną pogodą. Deszcz to mały problem, jednak burze, które przez kolejne dni huczały nad otoczeniem doliny Rewuczanki martwiły nas skutecznie. W Boże Ciało pogoda była jednak znakomita. Z tego dnia pochodzą zdjęcia prezentowane w tym zbiorze.
Etykiety:
góry,
Liptowskie Rewuce,
Liptów,
Ploska,
Słowacja,
Wielka Fatra
wtorek, 20 czerwca 2017
Nadważskim szlakiem synagog
Ponad rok temu pisałem o pięknej synagodze, która zdobi śródmieście Liptowskiego Mikulasza. Całkiem niedawno wspomniałem też o synagodze w Żylinie. Tym samym zaczął się kształtować mój prywatny szlak synagog nad Wagiem, królową rzek Słowacji.
Etykiety:
judaika,
Juraj Lukáč,
Liptów,
Podtatrze,
Rużomberok,
Słowacja
środa, 14 czerwca 2017
Proszę Państwa, oto łoś
Nieliczne wolne od obowiązków zawodowych dni wiosny spędzam, jak już była mowa, w podwarszawskich lasach. Idący w ciszy turysta może zawsze liczyć w Puszczy Kampinoskiej na nagrodę.
Etykiety:
bagna,
łoś,
okolice Warszawy,
Puszcza Kampinoska,
zwierzęta
sobota, 10 czerwca 2017
De Girard, czyli wymiana za widelec
Setki lat stosunków polsko-francuskich mają swoje górki i dołki. Do dołków z pewnością należy jesienna wypowiedź jednego z naszych wiceministrów, tycząca się dziejów widelca. Do epizodów pięknych i ciekawych należy z kolei upamiętnienie roli, jaką odegrał w XIX-wiecznym Królestwie Polskim znakomity wynalazca, Filip de Girard.
Etykiety:
Filip de Girard,
Jan Tutaj,
okolice Warszawy,
pomniki,
przemysł,
Żyrardów
środa, 7 czerwca 2017
Patriarcha mnichów Zachodu
Przedstawiony kilka dni temu św. Bernard z Clairvaux był wielkim reformatorem i ojcem Złotego Wieku cystersów. Większość z nas niewiele wie o zakonach: mylimy ich nazwy, mnożymy ponad miarę1, mnichami nazywamy członków zakonów żebrzących i tak dalej. Warto więc wspomnieć tego, który swoją osobą spaja całą olbrzymią rodzinę mniszą, wielką gałąź zakonów benedyktyńskich: św. Benedykta z Nursji.
niedziela, 4 czerwca 2017
Święty z Clairvaux i z Wąchocka
Wspominałem już o swojej sympatii i przywiązaniu do klasztoru oo. cystersów w Wąchocku. To nie tylko jedna z pereł romanizmu w Polsce, ale także miejsce bardzo gościnne. Właśnie wróciłem z ostatniej tam skierowanej wycieczki z gimnazjalistami. Może kiedyś wyjazdy te odrodzą się w nowym-starym liceum? Zobaczymy; na razie wszystko wskazuje na to, że był to ostatni wyjazd z ostatnią pierwszą klasą gimnazjum. Ten pesymistyczny nieco wstęp nie powinien w żaden sposób zniechęcać Czytelników do odwiedzenia Pomnika Historii, jakim jest wąchockie opactwo.
czwartek, 1 czerwca 2017
Wschody słońca, cz. 16 - Babia Góra, ciąg dalszy i koniec
Z perspektywy kilku dni wspomnienie wschodu słońca na Babiej Górze wydaje się niemal nierzeczywiste. Zapraszam do obejrzenia ciągu dalszego zdjęć i lektury.
Oprócz czapek i kurtek do obrony przed silnym wiatrem przydał się wniesiony w mojej apteczce koc-pomoc, czyli folia NRC. Polecam to pamięci i uwadze Czytelników.
Etykiety:
Babia Góra,
Beskid Żywiecki,
Beskidy,
góry,
wschody słońca
Subskrybuj:
Posty (Atom)