czwartek, 19 stycznia 2017

Kampinoska średnica: aneks

W podwarszawskim Lesznie jest kościół. Neogotycki, ale to na Mazowszu nie zaskakuje. Chciałbym zwrócić uwagę Czytelników na dwie tablice zdobiące jego kruchtę.


Pierwsza z nich wisi nad wejściem do nawy i upamiętnia wzniesienie świątyni. Czas określony jest w niej, tradycyjnie, z pomocą wymienienia zasiadających wówczas na różnych tronach osób. Rzecz się więc działa za "Leone XIII Universalis Ecclesiae Pastore", to jest "Leona XIII, Pasterza Kościoła Powszechnego"; "Vincentio Popiel Archiepiscopo Metropolita Varsaviensi", czyli "Wincentego Popiela, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego". Interesująca jest postać wymieniona jako druga, po papieżu. "Nicolao II Imperatore Totius Russiae et Rege Poloniae". "Mikołaja II, Cesarza Wszech Rusi i Króla Polskiego". Nie jesteśmy przyzwyczajeni ani do użycia tego tytułu jeszcze w ostatnich latach XIX wieku (1898) - upieramy się wszak, że ostatnim królem Polski był Stanisław August - ani do czytania imion rosyjskich władców po łacinie.


Druga tablica wisi po lewej stronie. Wykonano ją i zawieszono "Na pamiątkę szczęśliwie skończonego wieku od Narodzenia Chrystusa Pana 19go, 1900". "Ještě že člověk nikdy neví co ho čeká"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz