Lubię granice, to się daje przy różnych okazjach odczuć. Szczególnie te, których na pierwszy rzut oka nie widać: styki krain historycznych, wododziały, linie spotkania wyznań. Przez Polskę przebiega mnóstwo takich granic. Czasami można z ich pomocą podkreślić, że jesteśmy w sercu Europy (tere-fere), częściej zobaczyć wyraźnie, że byliśmy lub jesteśmy kresem. To nie musi być ocena, to raczej stwierdzenie ciekawego faktu. Tak jest z Wisłą i sztuką romańską.
poniedziałek, 31 grudnia 2018
sobota, 29 grudnia 2018
Na wschodnich kresach Mazowsza
Przyszła jedna z moich ulubionych pór: krótkie, ale wyczekiwane szkolne wolne łączące Boże Narodzenie i Nowy Rok. Nigdy nie wyjeżdżam wtedy w góry, za to z wielką przyjemnością wybieram się w bliższe i dalsze okolice Warszawy. W przedwigilijną niedzielę byłem na wschodnich krańcach Mazowsza, nad Liwcem.
piątek, 28 grudnia 2018
Katalog
Dzisiaj wpis techniczny: katalog. Przez ostatnie trzy lata nagromadziło się tu sporo różnych materiałów. Dostaję czasem prośby o wskazanie konkretnego artykułu, a i sam mimo słów kluczowych miewam z ich odszukaniem trudności. W związku z tym powstał katalog, którego zadaniem jest zbieranie i możliwie czytelne porządkowanie odnośników do artykułów i galerii na najpopularniejsze tematy. Znaleźć ten katalog będzie można zawsze po prawej stronie, wśród stałych odnośników. Stworzyłem pięć sześć siedem osiem najważniejszych kategorii:
środa, 26 grudnia 2018
Święty od drugiego dnia Świąt
Kilka dni temu omawiałem z uczniami dokument: królewskie rozporządzenie o specjalnym podatku na potrzeby Trzeciej Krucjaty. Poddani mieli wysłuchać woli monarchy w kolejne dni, to jest w Boże Narodzenie, na świętego Szczepana i św. Jana. Z Janem był trochę problem, przecież to w czerwcu; gdzie grudzień, gdzie lato? Chodziło jednak oczywiście o św. Jana Ewangelistę (27 grudnia). Ze Szczepanem nie było niejasności. Choć kalendarz liturgiczny jest nam coraz mniej znany większość z nas wie, że chodzi o 26 grudnia.
sobota, 22 grudnia 2018
Siedemnaście tysięcy kamieni
We wstępie do swojego wpisu z Verdun wspomniałem o znanych mi z historii miejscach, w których ludzkość stworzyła piekło na ziemi. Jednym z nich było Verdun właśnie, drugim Treblinka. Łączą je źródła, czyli nienawiść i pogarda dla drugiego człowieka, a także istniejące dzisiaj, poruszające i interesujące artystycznie upamiętnienia.
niedziela, 16 grudnia 2018
Zimowe przemiany
Jest kilka miejsc, które uwielbiam odwiedzać i nijak nie chcą mi się znudzić. Należą do nich konkretne szlaki Puszczy Kampinoskiej, pozwalające wciąż widzieć przemiany przyrody.
wtorek, 11 grudnia 2018
Kalwaria przy Katedrze Łacińskiej
Nie samymi Ojcami Kościoła kolekcja świętych żyje. Dopiero co wspominałem o figurach z ołtarza głównego we lwowskiej katedrze katolickiej, czas zerknąć na piękną grupę rzeźbiarską znajdującą się na zewnątrz tego kościoła.
czwartek, 6 grudnia 2018
Przy okazji kolejowej promocji, cz. 2
Trwa promocja na bilety Interrail i trwa przegląd widoków kolejowych z tegorocznego spaceru. Poprzednia część skończyła się w Karlsruhe, teraz przenieśmy się już w głąb Francji.
wtorek, 4 grudnia 2018
Przy okazji kolejowej promocji, cz. 1
Kilka miesięcy temu, podsumowując moją styczniową wycieczkę kolejową (szynowa relacja z tamtej jazdy zaczęła się tutaj) przedstawiłem Czytelnikom recenzję europejskich biletów kolejowych Interrail. Streszczając wnioski: opłaca się, jeżeli będziemy jeździć bardzo intensywnie i kupimy bilet w promocji. Taka promocja właśnie trwa: bilety Interrail można nabyć przez stronę internetową programu z 15% zniżką. Żeby tę informację jakoś zilustrować przygotowałem wybór zdjęć kolejowych z tegorocznej pieszej wycieczki z Pragi do Compiègne.