środa, 28 lutego 2018

Widoki z drogi. Cz. 20: ze Świdnicy do Jawora

Eklektyzmu blogowego ciąg dalszy. Cykl wittenberski cieszy się dużym zainteresowaniem Czytelników, a i ja chciałbym go dokończyć, pokazując różne zdjęcia z tej fascynującej dla mnie drogi. A więc: obrazki różne z drogi do Wittenbergi, odcinek dwudziesty.

piątek, 23 lutego 2018

O jednego lwa za dużo

Mamy za sobą olbrzymi przegląd ewangelistów. Zanim zaproszę Czytelników z powrotem na śląskie szlaki i iberyjskie tory, zajrzyjmy jeszcze do wrocławskiej Auli Leopoldiny, być może najpiękniejszego świeckiego wnętrza barokowego w naszym kraju. Będzie jeszcze raz komplet ewangelistów - i jeden lew za dużo.

środa, 21 lutego 2018

Sezonowy przegląd ewangelistów, Jan

Ostatnią kanoniczną ewangelią, odróżniającą się wyraźnie od trzech pozostałych - nazywanych synoptycznymi - jest ta przypisana św. Janowi. To jedyny z ewangelistów, który zmarł śmiercią naturalną; pozostali współtworzą pierwszy szereg świętych męczenników. Był również najmłodszym z całego grona uczniów Jezusa, dlatego zazwyczaj przedstawiany jest bez brody. To podkreślanie młodzieńczej urody Jana i ogólna niewiedza na temat sztuki chrześcijańskiej umożliwiły Danowi Brownowi stworzenie na potrzeby swojej książki żenująco popularnej teorii, że na obrazie Leonarda Chrystusowi towarzyszy Maria Magdalena. 

poniedziałek, 19 lutego 2018

Sezonowy przegląd ewangelistów, Łukasz

Św. Łukasz to być może najciekawszy z ewangelistów. Ciekawy jest jego styl, ciekawa jest tradycja opisująca go jako lekarza i malarza. Sam autor się nie przedstawił, połączono go z Łukaszem, uczniem św. Pawła ("Pozdrawia was Łukasz, umiłowany lekarz, i Demas", Kol 4,14). Na pewno ten sam człowiek napisał trzecią kanoniczną ewangelię i Dzieje Apostolskie. 

piątek, 16 lutego 2018

Rdza Calatravy

Zdarza się bardzo często, że kolejne notatki, teksty czy galerie na tym blogu wynikają z innych lub do nich nawiązują. Dziś wyjątkowo nawiązanie będzie podwójne. Chodzi po pierwsze o architekta, Santiago Calatravę - autora opisywanego kiedyś na moim poprzednim blogu Mostu Strun w Jerozolimie. Druga sprawa to podobieństwo do sympatycznego Dworca Tramwajowego w Łodzi. Oba wątki prowadzą do lizbońskiego dworca Oriente - Wschodniego.

środa, 14 lutego 2018

Sezonowy przegląd ewangelistów, Marek

Biblijnego Jana zwanego Markiem połączono z kolejnym uskrzydlonym zwierzęciem z wizji Ezechiela i Apokalipsy: lwem. Lew to zwierzę królewskie, symbol triumfującego pokolenia Judy, z którego wywodzili się królowie Izraela. Pisarze chrześcijańscy połączyli ten symbol ze zwycięstwem Chrystusa. Jakim zwycięstwem? Oczywiście zmartwychwstaniem. Dlaczego jednak to właśnie Marka połączono z lwem, co widać na przykład na rzeźbie w kapitularzu sławnego podlizbońskiego Klasztoru Hieronimitów?

poniedziałek, 12 lutego 2018

Sezonowy przegląd ewangelistów, Mateusz

Sobotę spędziłem w Zawoi, na sympatycznym szkoleniu w Babiogórskim Parku Narodowym. Korzystając z okazji przespałem się na Markowych Szczawinach i wyszedłem na szczyt; w którymś momencie rozładowywania obecnego tematycznego zatoru pokażę z tego wyjścia zdjęcia. Na razie wróćmy do przeglądu ewangelistów: mamy już za sobą wstęp.

Tradycja postawiła Ewangelię Mateusza na początku biblijnego kanonu. Nie jest to do końca zgodne z kolejnością powstawania, według której pierwszeństwo należy się Markowi - mniejsza jednak z tym. 

sobota, 10 lutego 2018

Na krańcu torów Europy

Gdzie się kończy sieć kolejowa Europy? To pytanie jest tylko pozornie łatwe. Zależy przecież, jak rozumiemy sieć kolejową i Europę. Najdalej na zachód położoną czynną stacją kolejową w Unii jest irlandzka Tralee, położona 9 stopni i 42 minuty na zachód od Greenwich. Jednak nie dojedziemy tam, mimo najszczerszych chęci i licznych przesiadek z Polski: przeszkodzi nam morze, pod którym nie zanosi się na razie na budowę tunelu. Szukajmy więc dalej. Trop wiedzie oczywiście do Portugalii, gdzie leży zachodni kraniec europejskiego lądu.

czwartek, 8 lutego 2018

Sezonowy przegląd ewangelistów, wstęp

Przeglądy przedstawień ewangelistów to jeden z powtarzających się motywów na tym blogu. Rzeczywiście, w ramach mojej pasji oglądania kościołów działa sobie subpasja oglądania przedstawień poszczególnych świętych, w tym również ewangelistów. Sztuka sakralna to jeden z dowodów na powszechność pewnych wzorów i symboli, wspólnotę kulturalną całej Europy. Kto rozpozna ewangelistę na ołtarzu wiejskiego kościoła w Polsce, spostrzeże go również we francuskiej katedrze. Na ostatniej wycieczce widziałem mnóstwo pp. Marków, Mateuszów, Łukaszów i Janów. Kilku z nich pozwolę sobie w pięciu częściach pokazać. Najpierw wstęp.


wtorek, 6 lutego 2018

Z Lizbony do Warszawy

Jako się rzekło, spędziłem pół stycznia na kolejowym objeździe Europy. Do Lizbony poleciałem samolotem, wracałem dwa tygodnie kolejnymi pociągami. Pokazałem już wschód słońca w Cascais i kilka zdjęć świętego Marcina. To były takie zawody przed oficjalnym otwarciem igrzysk. Teraz dwa słowa wstępu o całej wycieczce.

piątek, 2 lutego 2018

Widoki z drogi. Cz. 19: z Paczkowa do Świdnicy

Najbliższe tygodnie będą eklektyczne. Z jednej strony styczniowa wycieczka kolejowa, z drugiej strony przegląd zdjęć z letniego spaceru wittenberskiego. Cóż, nie wypada porzucać raz zaczętego tematu. A więc: z Paczkowa do Świdnicy.