czwartek, 27 października 2016

Pod Rzepką, cz. 2

Kompleks Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej zbudowano w rok na płaskim tarasie, jaki w zboczu Rzepki wyciął dawny kamieniołom. Z okien rozciąga się widok na pasmo Grzyw Korzeczkowskich, zamykające Góry Świętokrzyskie od południa.

poniedziałek, 24 października 2016

Pod Rzepką, cz. 1

Pracownią Architektoniczną WXCA zainteresowałem się kilka lat temu, gdy wzniosła ona nowy budynek muzeum w Palmirach. Tamten świetny gmach zastąpił wysłużone muzeum z lat 70-tych. Na tym działalność Pracowni szczęśliwie się nie skończyła. Ostatnie kilka dni spędziłem w Górach Świętokrzyskich, w kompleksie, który śmiało mogę nazwać jednym z najlepszych dzieł architektury współczesnej w Polsce. 


środa, 19 października 2016

W obronie Dworca Tramwajowego

Krytyka współczesnej architektury polskiej jest zazwyczaj słuszna. Tyczy się to również przeróżnych pomniejszych dzieł budownictwa, jak przystanki kolejowe czy latarnie. W ostatnim okresie fala krytyki wylała się również na łódzki Dworzec Tramwajowy (otwarty niemal równo rok temu). W mojej opinii niesłusznie.

niedziela, 16 października 2016

Łódź się świeci, cz. 3

W ostatnich latach zdarzyło mi się kilka razy oprowadzać po Łodzi. Miasto niewątpliwie zyskuje na bliższym poznaniu, choć nie jestem w stanie pozbyć się przygnębiającego wrażenia, jakie sprawiają dane statystyczne i ogólna zapyziałość wielu zakątków. Na szczęście, wkrótce będzie nowa Fabryczna. Może będzie dla Łodzi tym, czym metro dla warszawskiej Pragi - impulsem do odnowy i odrodzenia?

wtorek, 11 października 2016

Łódź się świeci, cz. 2

Sercem przemysłowej Łodzi miał być wytyczony w dobie Królestwa Polskiego ośmiokątny Nowy Rynek, czyli plac Wolności. Dziś jest znany głównie jako miejsce, gdzie u stóp pomnika Kościuszki zaczyna się ulica Piotrkowska.

niedziela, 9 października 2016

Łódź się świeci, cz. 1

Są rzeczy, które nauczyciele wszystkich krajów lubią i takie, których solidarnie nie cierpią. Jest wreszcie obszerna grupa zadań i zjawisk spornych, do których należą wycieczki. Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że ja akurat jeździć lubię. Szczególnie towarzyszenie wyjazdom organizowanych przez innych pozwala mi czasem zobaczyć miejsca i wydarzenia, których pewnie w innym wypadku bym nie odwiedził. Tak było z kończącym się właśnie łódzkim Festiwalem Światła.

czwartek, 6 października 2016

Jedna z ostatnich takich budek

Na środku płońskiego rynku znajduje się postój taksówek. Życzliwie spogląda na niego z góry Michał Archanioł, stojący na cokole. Bardziej z dołu patrzy na niego Historia - taksówkowa budka telefoniczna.

poniedziałek, 3 października 2016

Z Mazowsza na Negew

Pisząc o pogrzebie prezydenta Peresa wspomniałem również o innym izraelskim mężu stanu, czyli Dawidzie Ben Gurionie. Warto przy tej okazji wspomnieć, że pierwszy premier Izraela urodził się w mazowieckim Płońsku.