środa, 20 lipca 2016

Obejścia: Wielki Chocz (oraz przerwa wakacyjna)

Wybieram się właśnie na kolejną wycieczkę w góry. Oznacza to dłuższą przerwę w działalności niniejszego periodyku, ale też okazję, by pokazać Czytelnikom jeden z najpiękniejszych szczytów Słowacji.

wtorek, 19 lipca 2016

Lutynia, czyli do trzech razy sztuka

Na ziemiach polskich miało miejsce szereg bitew ważnych dla światowej historii wojskowości. Część z nich znamy ze szkoły, część obiła nam się o uszy, część znana jest tylko lokalnym społecznościom i specjalistom. Do pierwszej kategorii należy Grunwald, do drugiej bitwa pod Tannenbergiem, do trzeciej - Lutynia. Pod Wrocławiem można obejrzeć ciekawą pamiątkę tego ostatniego starcia.

niedziela, 17 lipca 2016

Śląscy Rolandowie

Opowieść o dzielnym Rolandzie, rycerzu Karola Wielkiego znamy chyba wszyscy. Hrabia Roland miał według "Pieśni" dowodzić strażą tylną swego pana w czasie walk z Saracenami w na francusko-hiszpańskim pograniczu. Ten wybitny intelektualista frankijski uznał, że atak wroga to zbyt mały drobiazg, by niepokoić władcę i resztę armii. Zginął więc niezwykle bohatersko, stając się symbolem cnót wszelakich. Zginęli też jego towarzysze, których Roland jednak zapomniał zapytać o zdanie.

poniedziałek, 11 lipca 2016

Ewangeliści ze Św. Anny

W powiększającej się kolekcji przedstawień ewangelistów nie mogło zabraknąć tych chyba najlepiej znanych warszawiakom: posągów z klasycystycznej fasady kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

sobota, 9 lipca 2016

Babia Góra Niżnych Tatr

Nawet dobrze znany szczyt kryje przed turystą prawie nieskończenie wiele kombinacji wejść, zejść i rzecz jasna - postojów.

poniedziałek, 4 lipca 2016

piątek, 1 lipca 2016

Kościół, którego nie ma (chociaż jest; do tego w dwóch częściach)

Jednym z najbardziej znanych widoków z podtatrzańskiego Liptowa jest samotna, stojąca nad brzegiem zaporowego jeziora dzwonnica. Tak wyglądała ona ze stoków Ułożyska w bardzo pochmurny i bardzo deszczowy dzień dwa lata temu: